Atrakcje turystyczne Łagowa

Położony pomiędzy dwoma jeziorami, na wąskim pasie suchego lądu Łagów jest miejscowością pełną niespodzianek i atrakcji. Słynie ze swojego zamku z pojedynczą wysoką basztą oraz festiwalu Lubuskie Lato Filmowe. Niewiele jest miejscowości bardziej malowniczych od Łagowa. Otaczają go lasy, jeziora o czystej wodzie i wąwozy polodowcowego krajobrazu. Niewielka miejscowość prawie w całości mieści się na przesmyku pomiędzy dwoma długimi i wąskimi jeziorami. Jej najstarszą część odgradzają dwie bramy z XV i XVI wieku. 

Wąskimi tunelami o ceglanych ścianach można dostać się do Zamku Joannitów (więcej: Wikipedia) – największej atrakcji miasta. Z jego wieży rozciąga się wspaniały widok na błękitne jeziora, zielone lasy i wkomponowane w krajobraz zabudowania. W środku zamku działa restauracja i hotel, odbywa się też (w sezonie turystycznym) seria koncertów pod hasłem „Muzyka u Joannitów”, w ramach których w weekendy można usłyszeć wokalistów i zespoły kameralne.

Wnętrza zamku to przykład bardzo udanej rewitalizacji i gustownego umieszczenia. Piękna restauracja i wygodne, komfortowe pokoje, mają jednocześnie w sobie skromną prostotę, jakby „na pierwszy rzut oka” nie zmieniły się od czasu, gdy budowla należała do zakonu rycerskiego.

Łagów kojarzyć się może, oprócz zamku także z Lubuskim Latem Filmowym. Jest to najstarszy Festiwal Filmowy w kraju, od 1990 roku o charakterze międzynarodowym, na którym przyznawana jest nagroda Złotego Grona. Pokazywane i nagradzane są tutaj ważne produkcje, poza pokazami toczą się około filmowe dyskusje. Festiwal od samego początku odbywa się w przeważającej części w amfiteatrze, położonym niedaleko zamku.

W Łagowie odbywają się także zloty motocyklowe, konkursy taneczne, plenery artystyczne i inne wydarzenia kulturalne o różnym zasięgu. Jak na niewielką miejscowość dzieje się tu bardzo wiele. Na wielbicieli aktywnego wypoczynku czekają z kolei wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów, ciekawe trasy, baza nurkowa i park linowy.

Łagowski Park Krajobrazowy obejmuje wiele szlaków wycieczkowych i rezerwatów przyrody. Baza noclegowa jest przygotowana na przyjęcie turystów przez cały rok (zobacz: noclegi z Meteora).

Łagów to przede wszystkim miejsce niezwykle ciche i spokojne, z niespiesznym rytmem życia, w sam raz dla wysmakowanych podróżnych i wszystkich szukających prawdziwego odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>