Dlaczego warto jest jechać na Suwalszczyznę?

Suwalszczyzna przybrała oblicze baśniowej krainy – stało się tak dzięki intensywnej kampanii reklamowej regionu. Nie można powiedzieć, że określenie to jest wyłącznie chwytem marketingowym – kraina ta cieszy się ogromnym turystycznym uznaniem, nie tylko w Polsce. Owszem, kampania miała na celu ożywienie turystyki i zaproszenie mieszkańców miast takich jak Łódź czy Warszawa, ale stało się tak, że zaczarowała cały kraj – dzięki takiemu działaniu miasta takie jak Suwałki, przestały być kojarzone jako skute lodem podczas zimy i odstraszające czterdziestostopniowym mrozem. Z krainy tej nie zawracają już ptaki – powracają zadowoleni turyści, którzy zachwytem Suwalszczyzną chętnie dzielą się ze znajomymi, uruchamiając tym samem system rekomendacji, będący najbardziej wiarygodną formą reklamy. Kameralne noclegi na Suwalszczyźnie stanowią wspaniałą zachętę do wypoczynku – każdy znajdzie dla siebie przestrzeń wartą uwagi. Prócz gościnności przyjezdnych zachwyci wyśmienita kuchnia regionalna, która jest mieszanką tradycji wielu kultur wywodzących się z różnych narodowości.

Suwalszczyzna – dawna Jaćwież (Sudawia lub Sudowia) była zamieszkiwana przez Jaćwingów od IV wieku p.n.e. Lud ten został wybity przez rycerzy zakonu krzyżackiego w XIII wieku. Przyjmuje się, że ostatni przedstawiciele Jaćwingów wyginęli w XVI wieku, przy czym ostatnie trzy wieku istnienia ludu nie wykazywały takiej sławy jak do czasu pojawienia się Krzyżaków. Byli oni bardzo waleczni, a Jan Długosz określił ich jako lud dziki, ale żądny famy – nie dla siebie, ale dla pokoleń. Niestety, ich istnienie kryje w sobie wiele zagadek – Jaćwingowie nadal są dla archeologów enigmą, chociaż oczywiste jest, że udało się zbadać dawne cmentarzyska czy miejsce bytowania. Nadal jednak wiele wzgórz może skrywać sekrety Jaćwingów, przy czym jest spora szansa, że XXI wiek, zafascynowany tym ludem, dojdzie do prawdy o bohaterskim ludzie. Wypoczywać w tej baśniowej krainie można w sposób różnoraki, w zależności od potrzeb i pasji. Miłośnicy historii będą zwiedzać główne miasta i miasteczka Suwalszczyzny – doskonale wiedzą, że będzie to niesamowita podróż w czasie. Augustów, Suwałki czy Sejny – czas tutaj przestał płynąć lata temu, co nadaje niesamowitego klimatu i wzbudza nostalgię za epokami, które bezpowrotnie przeminęły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>