Gotyckie zabytki w Szczecinie

Szczecin wbrew temu, co uważa znaczna część Polaków, nie leży nad Bałtykiem. Do naszego morza dzieli go dystans ok. 100 km. Nie jest to może odległość bardzo duża, nie mniej ciężko ze Szczecina dojść na plażę pieszo… Ale miasto mimo to, że nie leży nad morzem, jest bardzo atrakcyjne, bogate w zabytki, ciekawe legendy, gdzie można skosztować nocnego życia, a także skorzystać z oferty opery, operetki, licznych teatrów i muzeów. 

Będąc w Szczecinie warto przede wszystkim zapoznać się z zabytkami tego miasta. Co ważne, Szczecin leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego co oznacza, że może pochwalić się pięknymi budynkami z tego okresu. Są to m.in.:

Bazylika Archikatedralna znajdująca się na pl. św. Jakuba. Jest to drugi co do wielkości kościół w Polsce (zaraz po słynnej Bazylice w Licheniu). Świątynia została wybudowana na przełomie wieku XIV i XV i jest przykładem typowej budowli gotyckiej. Kościół w trakcie II wojny światowej został częściowo zniszczony i niestety jego odbudowy dokonano niezgodnie ze stylem gotyckim. Aktualnie planuje się rekonstrukcję kościoła zgodnie z pierwotnym stylem, ale ze względu na duże koszty jakie trzeba ponieść, nie wiadomo kiedy plany te zostaną zrealizowane. We wnętrzu świątyni znajdują się gotyckie dzieła: nastawy ołtarzowe z Ciećmierza, Lubeki i Chojny.

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła – to niewielka świątynia, którego budowę rozpoczęto w roku 1425, a w roku 1460 rozbudowano o jedno przęsło. W roku 1534 kościół przeszedł na własność protestantów. W roku 1677 został on w dużym stopniu zniszczony przez artylerię, odbudowano go w konstrukcji jednonawowej. Aktualnie należy do Kościoła Polskokatolickiego. Będąc w nim warto zwrócić uwagę na skarbonę jałmużniczą z XV wieku, która jest wbudowana w zewnętrzną, północną ścianę świątyni. Na zewnętrznych ścianach kościoła znajdują się maszkarony – twarze mieszkańców średniowiecznego Szczecina. W budynku najcenniejszym dziełem jest plafon z roku 1703.

Kościół św. Jana Ewangelisty – to bryła nieorientowana, pofranciszkańska, jedyny budynek gotycki, jaki zachował się z całego franciszkańskiego kompleksu klasztornego.

Ratusz Staromiejski z XV wieku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miasta Szczecina.

Wszystkich podróżujących po naszym kraju ucieszy informacja, że miasto posiada szeroką bazę noclegową [sprawdź więcej] charakteryzującą się dość wysokim standardem i korzystną ceną.

One thought on “Gotyckie zabytki w Szczecinie

  1. Bardzo przyjemne miejsce na wakacje, co prawda do morza jest trochę daleko na piechotę, ale samochodem albo komunikacją miejską wcale nie jest tak źle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>