Iwonicz Zdrój – tu zaczęła się historia polskich uzdrowisk

Najczęściej sanatoryjnych kuracjuszy mało interesuje historia miejsca, do którego są kierowani w celach leczniczych. Ich głowy zaprząta problem dojazdu, zakwaterowania i oczywiście jak najszybszego powrotu do dawnej formy. Warto jednak choć pobieżnie zapoznać się z historią uzdrowisk, ponieważ można się dzięki temu dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, jak na przykład w przypadku Iwonicza Zdroju, który kojarzony jest głównie z walorów turystycznych, a nie historycznych, chociaż to właśnie tutaj rozpoczęła się prawdziwa historia polskich ośrodków leczniczych i uzdrowiskowych.

Wiedza w pigułce

Z jednej strony nie ma się co dziwić – dla rezydentów sanatoriów o wiele ważniejsze są problemy związane z ich własnym zdrowiem, ewentualnie różne atrakcje dodatkowe, które oferuje dana miejscowość. Z drugiej jednak, problem zaczęli dostrzegać sami włodarze miasta, którzy w 2015 roku rozpoczęli niewielką kampanię społeczną, której celem było uświadamianie gości – turystów i kuracjuszy – o ważnej historii tego niewielkiego miasteczka. Kampania polegała głównie na rozprowadzaniu ulotek – praktycznie każdy pensjonat i każde sanatorium oferujące komfortowe noclegi w Iwoniczu Zdroju dysponowało takimi broszurami, które wręczało się gościom w dniu ich zameldowania na miejscu. Dzięki temu świadomość turystów wzrosła bardzo szybko, a Iwonicz już w kolejnym sezonie turystycznym przestał być traktowany wyłącznie jako jedno z polskich uzdrowisk, a zaczął jako jedno z pierwszych, bo powstał już na początku XV wieku. Przez kolejne stulecia wzmianki o Iwoniczu Zdroju pojawiały się nie tylko w polskich książkach, ale również w prasie zagranicznej. W okresie zaborów, wieś była jednym z ulubionych kurortów uzdrowiskowych dla szlachty austriackiej, zaś w 20-leciu międzywojennym chętnie korzystali z jej walorów goście z Rosji.

Uzdrowisko turystyczne

Obecnie uzdrowiskowe znaczenie Iwonicza Zdroju zaczyna być powoli wyprzedzane przez jego walory turystyczne, które wzrastają zwłaszcza w okresie zimowym. W Iwoniczu baza noclegowa przystosowana jest jednak zarówno do turystów wakacyjnych, jak i tych przybywających tu w czasie zimy. Do dyspozycji mają nie tylko sanatoria, ale i pensjonaty, hotele, kwatery prywatne, a niekiedy również mogą rozbić namiot lub postawić przyczepę campingową na czyimś podwórku. Ważnymi atrakcjami miasta są szlaki piesze Beskidu Niskiego, szlaki spacerowe i rowerowe, ale również pijalnie wód czy dolina Iwonickiego Potoku. W czasie zimy, na turystów czekają z kolei stoki z trasami narciarskimi, wyciągami, wypożyczalniami sprzętu zimowego oraz całym zapleczem narciarskim. Kuracjuszom polecamy także pobyt w uzdrowisku Dąbki – tym razem skorzystajcie ze zdrowotnego klimatu nad morzem.

5 thoughts on “Iwonicz Zdrój – tu zaczęła się historia polskich uzdrowisk

  1. Zgadza się, poza tym w takiej miejscowości jak Iwonicz, Krynica, Muszyna – nawet jak pojedziesz poza sezonem – to korzyści z klimatu są wymierne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>