Jezioro Kopań – Rusinowo

Rusinowo, jest jeszcze niezbyt znaną nadmorską miejscowością, położoną pomiędzy Jarosławcem a Wiciem. Leży ona około 2 km od morskiego brzegu, do którego ścieżki prowadzą przez nadmorski las. Być może właśnie fakt, że wieś ta nie leży nad samym Bałtykiem, sprawia, że w sezonie jest tu zdecydowanie mniej turystów, niż w sąsiednich miejscowościach. Ale dzięki temu plaża w Rusinowie jest dużo mniej zatłoczona, a tym samym wypoczynek tutaj jest dużo przyjemniejszy. Równocześnie wieś ta nie ustępuje bardziej znanym letniskowym miejscowościom pod względem bazy noclegowej czy gastronomicznej. Szukając oferty noclegowej w Rusinowie [zobacz lista miejsc] mamy do wyboru pokoje gościnne, domki letniskowe, agroturystykę, jak również wille i apartamenty.

Kolejna zaletą Rusinowa jest jego niewielka odległość (ok. 4 km) od jeziora Kopań [zobacz o jeziorze], które jest bardzo cenione przez wędkarzy oraz windsurfingowców. Kopań to jezioro przybrzeżne o powierzchni niemal 880 ha. Jest akwenem dość płytkim – maksymalna głębokość to 4 metry, a średnia głębokość wynosi 2 metry. Charakterystyczną jego cechą jest to, że pogoda na nim jest zawsze taka sama, jak na morzu i wieją tu też morskie wiatry. Dodatkowo na jeziorze właściwie prawie zawsze występuje fala, co jest kluczowe jeśli chodzi o uprawianie windsurfingu.

Jeśli zaś chodzi o ryby, to jezioro to jest wyjątkowo w nie bogate. Złowić tu można sandacza, węgorza, szczupaka, linia i okonia. Co warte uwagi, zarządca, czyli Gospodarstwo Rybackie „Mielno” dba by odłów sieciami nie był zbyt duży i nie wpłyną na zmniejszenie populacji ryb drapieżnych. Dzięki temu zarówno szczupak, jak i sandacz rozmnażają się tu w sposób naturalny i w takiej ilości, że zarówno wędkarze, jak i rybacy, mają z tego pożytek. Miejscem szczególnie docenianym przez wędkarzy jest południowy brzeg jeziora Kopań. Jest on bogaty w kamienne rafy, gdzie z łatwością można spotkać okonie i sandacze. Aby móc wędkować na jeziorze Kopań, należy uiścić opłatę, która wynosi około 50 zł za dzień wędkowania z brzegu.

One thought on “Jezioro Kopań – Rusinowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>