Maraton Wyszehradzki Podoliniec-Rytro

Rytro to dość duża wioska, położona nad rzeką Poprad, w Beskidzie Śląskim, na południe od Nowego Sącza, przy drodze krajowej nr 87. Dzięki urokliwej lokalizacji, wieś coraz częściej staje się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, którzy szukają na wypoczynek nowych, niebanalnych lokalizacji. Rytro może pochwalić się, nie tylko pięknym krajobrazem, ale także ruinami zamku, czy schronem polowym z okresu II wojny światowej. Rytro jest również miejscem, gdzie od 2006 roku kończy się międzynarodowy Maraton Wyszehradzki rozpoczynający się w słowackim Podolińcu. Dzięki tym atrakcjom, coraz większego znaczenia dla gospodarki wsi, nabiera wciąż rozbudowywana baza noclegów Rytra. Noclegi tutaj cieszą się dużą popularnością szczególnie w okresie wakacji oraz w czasie trwania Maratonu Wyszehradzkiego.

Maraton Wyszehradzki ma swój początek w roku 2005, kiedy to Uczniowski Klub Sportowy „Ryter” zorganizował półmaraton (dystans – 21 km i 97,5 m) ze słowackiej góry Vabec do Rytra. Impreza okazał się dużym sukcesem, co miało wyraz w dużej liczbie zarówno uczestników, jaki i widzów. Powstał więc pomysł, by zorganizować w kolejnych latach zorganizować bieg na dystansie maratońskim – czyli 42 km i 195 m. Na miejsce startu wybrano słowacką miejscowość Podoliniec, metę zaś wyznaczono w Rytrze. Trasa jaką przebiega Maraton Wyszehradzki, ze względu na przewyższenia i ukształtowanie terenu, zaliczana jest do jednej z najtrudniejszych, ale i najpiękniejszych tras maratońskich w Europie. Maraton może pochwalić się posiadaniem atestu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz z roku na rok coraz liczniejszym gronem osób biorących w nim udział. Maraton otrzymał kilka prestiżowych wyróżnień i certyfikatów. Obecnie jest największą sportową imprezą organizowaną na terenie Sądecczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>