Muzeum Aptekarstwa w Wiśle

Nikt, kto kiedykolwiek odwiedził Wisłę, nie ma wątpliwości, że to jedno z najpiękniejszych miast w Beskidzie Śląskim. Pięknie położone w dolinie, otoczone z każdej strony urokliwymi pasmami górskimi, wśród lasów i u  źródeł największej polskiej rzeki Wisły – robi ogromne wrażenie, na wszystkich przyjeżdżających tu gościach. Dodatkowo miasto może pochwalić się świetną infrastrukturą turystyczną, którą tworzą przepiękne szlaki turystyczne, świetnie przygotowane stoki narciarskie, ciekawa oferta kulturowa, liczne lokale gastronomiczne oraz szeroki wybór ofert noclegowych (https://meteor-turystyka.pl).

Odwiedzając Wisłę, warto zwrócić uwagę na liczne muzea, które znajdują się na jej terenie. Wśród nich znajduje się niezwykle ciekawe Muzeum Aptekarstwa. Mieści się ono w tradycyjnej góralskiej chacie, przy ulicy Głębce 22. Miejsce, w którym zlokalizowane jest Muzeum nazywane jest „Kleszczonką”. Nazwa ta pochodzi z dawnych czasów, gdy mieściła się tu kuźnia, gdzie m.in. wykonywana tzw. klyszcze czyli kleszcze. Już sam budynek muzeum jest wart dokładnego obejrzenia. Jest to budynek wykonany w konstrukcji zrębowej. Niestety, nie jest to budowla zabytkowa. Ma ona raptem kilka lat i została postawiona na miejscu poprzedniej chałupy, która miała około 150 lat, jednak w roku 2004 zawaliła się po obfitych opadach śniegu. W muzeum można obejrzeć prawdzie aptekarskie skarby z czego największym rarytasem jest stetoskop, mający niemal 200 lat oraz sauna komorowo-ziołowa licząca lat 140. Ponadto można tu obejrzeć przyrządy aptekarskie z XIX wieku, są to m.in.: pojemniki na lekarstwa, wagi, szafki, książki, tablice ziół. Pamiątki te zostały zachowane przez rodziny Cienciałów i Zakolskich, czyli potomków pierwsze wiślańskiego aptekarza – Pawła Cienciały.

Muzeum otwierane jest dla zwiedzających po uprzedniej telefonicznej rezerwacji terminu.

2 thoughts on “Muzeum Aptekarstwa w Wiśle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>