Na jeziorze i na zamku, czyli wypoczynek w Rynie

Mazury wciąż przyciągają wielu turystów z Polski i nie tylko. Nic dziwnego, gdyż te obszary oprócz oczywistych walorów przyrodniczych mają bardzo wiele do zaoferowania swoim gościom. Nie ulega wątpliwości, że także Ryn jest jednym z takich miejsc.

Miasto położone w powiecie giżyckim posiada piękne zabytki, niezmiennie cudowne warunki przyrodnicze oraz wiele atrakcji turystycznych. Liczne możliwości na ciekawe spędzenie letniego czasu oraz szeroka baza noclegowa czekają na nas właśnie w Rynie. Jedną z najciekawszych atrakcji miasteczka jest niewątpliwe położony w centrum zamek pokrzyżacki. Budowla powstała około 1377 roku. Zamek jest uważany za jeden z najpiękniejszych w całej Polsce. Powstał na wzgórzu pomiędzy dwoma jeziorami: Jeziorem Ryńskim i Ołów. Znajdziemy go przy placu Wolności. Zamek robi niesamowite wrażenie, gdyż jest naprawdę potężny. Jest jednym z późniejszych obiektów postawionych przez Krzyżaków [tu: wikipedia.org]. Obecnie mieści się tu hotel oraz restauracja. Znajdziemy tutaj także kręgielnię, basen, sauny oraz ciekawy zadaszony dziedziniec. Aby lepiej poznać historię tego miejsca, warto udać się na zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie nam niejedną ciekawą historię. Zadaszony dziedziniec ma około 900 m2. Wycieczka zwykle obejmuje także średniowieczne sale, jednak większość architektury budowli pochodzi z czasów nowożytnych. Tylko jedno skrzydło warowni pozostało z czasów średniowiecza. W trakcie zwiedzania zobaczymy z pewnością liczne eksponaty: topory rycerskie, miecze półtoraręczne, hełmy i szyszaki normańskie. Ekspozycja z pewnością przeniesie nas do czasów średniowiecza.

Ciekawym obiektem w Rynie jest także XIX-wieczny wiatrak typu holenderskiego. Znajdziemy go na wzgórzu, przy wjeździe do Olsztyna. Niewiele takich budowli udało zachować się na Mazurach, jak i w Polsce. Wiatrak holenderski jest swego rodzaju symbolem Ryna. Został postawiony na planie koła. Budowla jest murowana, lecz posiada urocze, drewniane okiennice. Obiekt jest nietypowy i z pewnością przyciągnie naszą uwagę.

Ryn położony jest nad dwoma jeziorami. Wokół nich zagospodarowano pięknie tereny, dzięki czemu możliwe jest uprawianie sportu oraz swobodne spacerowanie w tej zjawiskowej okolicy. Promenada oraz przystań Ekomarina mieszczą się nad jeziorem Ryńskim. Jezioro Ołów okala przyjemna ścieżka spacerowo- rekreacyjna, posiada ono także plażę.

Jakie noclegi znajdą tutaj goście [tutaj do sprawdzenia: ]? Z pewnością warto wybrać jeden z ryńskich pensjonatów, hoteli lub ośrodków wypoczynkowych. Możemy również zdecydować się na magiczny pobyt w hotelu na zamku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>