Planty – zielone płuca Krakowa

W Krakowie można spędzać czas zwiedzając zabytki oraz inne atrakcje turystyczne takie jak muzea, ekspozycje oraz wystawy. Istnieje także możliwość bardziej aktywnego wypoczynku oraz poświęcenia czasu na przechadzki i spacery. Największym krakowskim parkiem do tego przeznaczonym są Planty.

Jest to park, który znajduje się w dzielnicy zwanej Starym Miastem. Został stworzony w 1822 roku, żeby wszyscy mieszkańcy miasta mogli w nim odpoczywać. Park podzielony jest na osiem części i otacza przede wszystkim Rynek Główny. Został stworzony na przedpolu dawnych fortyfikacji i murów obronnych. Do dzisiaj na terenie Plant znajduje się Barbakan, który dawniej pełnił funkcję obronną i kluczowe dla ochrony miasta miejsce.

W Barbakanie znajduje się również muzeum związane z historią miasta. W tej okolicy znajduje się także Brama Floriańska, która w przeszłości służyła jako główne, honorowe i najbardziej reprezentacyjne wejście do Krakowa. Obok tych okolic zlokalizowana jest szeroko rozbudowana baza noclegowa. Krakowskie propozycje zakwaterowania są różnorodne. Znajdziecie tu każdy rodzaj noclegu (Kraków – wyszukiwarka noclegu).

Warto dodać, że na Plantach znajdują się liczne pomniki, upamiętniające ważne dla miasta wydarzenia i postaci. Są to przede wszystkim stary wiąz oraz znajdujący się przed uczelnią Collegium Novum dąb, posadzony na cześć marszałka Piłsudskiego. W ziemię pod drzewem wbudowano również pamiątkową tablicę.

Planty są również miejscem, w którym znajdują się liczne miejsca powiązane z kulturą i sztuką. Jest to przede wszystkim Teatr im. Juliusza Słowackiego. Na deskach teatru wystawiane są wybitne sztuki. Innym ważnym miejscem jest Filharmonia Krakowska, w której odbywają się liczne koncerty muzyki poważnej oraz występy solistów. Występujący w niej artyści często szkolą się w Muzycznej Akademii Krakowskiej, której gmach również znajduje się w Krakowie na Plantach.

Spacerując Plantami poza tymi zabytkowymi budynkami można zobaczyć Wawel. Do podnóży tego zabytkowego zamku prowadzą parkowe alejki. Na Wawelu można usiąść i wypić aromatyczną kawę w odnowionej kawiarni, która znajduje się w pięknym ogrodzie różanym. Ze wzgórza można przedostać się również na drugą stronę miasta, schodząc schodami przez jaskinię, w której przed wiekami według legendy mieszkał smok wawelski.

Spacerując po plantach macie szanse na zobaczenie najważniejszych zabytków miasta. Oprócz tego planty to świetne miejsce, gdzie można schronić się przed słońcem w upalne dni. Atrakcją dla dzieci będą rożnego rodzaju fontanny, znajdujące się na terenie plant.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>