Planty – zielone płuca Krakowa

W Krakowie można spędzać czas zwiedzając zabytki oraz inne atrakcje turystyczne takie jak muzea, ekspozycje oraz wystawy. Istnieje także możliwość bardziej aktywnego wypoczynku oraz poświęcenia czasu na przechadzki i spacery. Największym krakowskim parkiem do tego przeznaczonym są Planty.

Jest to park, który znajduje się w dzielnicy zwanej Starym Miastem. Został stworzony w 1822 roku, żeby wszyscy mieszkańcy miasta mogli w nim odpoczywać. Park podzielony jest na osiem części i otacza przede wszystkim Rynek Główny. Został stworzony na przedpolu dawnych fortyfikacji i murów obronnych. Do dzisiaj na terenie Plant znajduje się Barbakan, który dawniej pełnił funkcję obronną i kluczowe dla ochrony miasta miejsce.

W Barbakanie znajduje się również muzeum związane z historią miasta. W tej okolicy znajduje się także Brama Floriańska, która w przeszłości służyła jako główne, honorowe i najbardziej reprezentacyjne wejście do Krakowa. Obok tych okolic zlokalizowana jest szeroko rozbudowana baza noclegowa (). Krakowskie propozycje zakwaterowania są różnorodne. Znajdziecie tu każdy rodzaj noclegu.

Warto dodać, że na Plantach znajdują się liczne pomniki, upamiętniające ważne dla miasta wydarzenia i postaci. Są to przede wszystkim stary wiąz oraz znajdujący się przed uczelnią Collegium Novum dąb, posadzony na cześć marszałka Piłsudskiego. W ziemię pod drzewem wbudowano również pamiątkową tablicę.

Planty są również miejscem, w którym znajdują się liczne miejsca powiązane z kulturą i sztuką. Jest to przede wszystkim Teatr im. Juliusza Słowackiego. Na deskach teatru wystawiane są wybitne sztuki. Innym ważnym miejscem jest Filharmonia Krakowska, w której odbywają się liczne koncerty muzyki poważnej oraz występy solistów. Występujący w niej artyści często szkolą się w Muzycznej Akademii Krakowskiej, której gmach również znajduje się w Krakowie na Plantach.

Spacerując Plantami poza tymi zabytkowymi budynkami można zobaczyć Wawel. Do podnóży tego zabytkowego zamku prowadzą parkowe alejki. Na Wawelu można usiąść i wypić aromatyczną kawę w odnowionej kawiarni, która znajduje się w pięknym ogrodzie różanym. Ze wzgórza można przedostać się również na drugą stronę miasta, schodząc schodami przez jaskinię, w której przed wiekami według legendy mieszkał smok wawelski.

Spacerując po plantach macie szanse na zobaczenie najważniejszych zabytków miasta. Oprócz tego planty to świetne miejsce, gdzie można schronić się przed słońcem w upalne dni. Atrakcją dla dzieci będą rożnego rodzaju fontanny, znajdujące się na terenie plant.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>