Zamek Pieniński – okolice Krościenka

Chciałbyś wybrać się na upragniony urlop, ale ciągle się wahasz jaki miałbyś obrać kierunek? Nie chcesz zmarnować tego czasu na bierne wylegiwanie się w łóżku? Z pomocą przychodzi Krościenko nad Dunajcem. Ta piękna i niezwykle malownicza wioska znajduje się w województwie małopolskim. Niech Was jednak nie zmyli jej wielkość. Posiada ona wszelkie przymioty, by być uważaną za miejsce wprost idealne do relaksu i wakacyjnego odpoczynku. Czas tu spędzony na pewno nie będzie zmarnowany. Miejscowość ta szczyci się także szeroką bazą turystyczno-noclegową, z pewnością nie zabraknie tu ofert dla każdego, nawet najbardziej wymagającego urlopowicza. 

Atrakcją, którą koniecznie należy zobaczyć przybywając w to miejsce, jest Góra Zamkowa, która wznosi się na wysokość blisko 780 m n.p.m., a także znajdujące się tam ruiny warowni, która znana jest z faktu, iż była najwyżej położonym obiektem tego typu w kraju. Historia tego zamku sięga przełomu lat 1257-1287, czyli czasu kiedy najprawdopodobniej datowane jest jego powstanie. Budowlę postawiono w części północnej wierzchołka góry, a dostać się tam można było tylko niezwykle wąskim przesmykiem od strony Masywu Trzech Koron, gdyż z innych stron budowla otoczona była tylko i wyłącznie skalnymi zboczami.

Zgodnie z legendami i miejskimi podaniami twierdza została wybudowana zgodnie z rozkazem samego Bolesława Wstydliwego, który chciał go podarować swojej żonie Kindze. To właśnie w murach tego zamku w późniejszym czasie schroniła się ona przed najazdem ze strony Tatarów. Niestety sam zamek został zburzony najprawdopodobniej z ręki husytów na przełomie lat 1431-1433. Ważną dla tego miejsca datą był rok 1904, kiedy to we wnęce skalnej stanął posąg żony Bolesława Wstydliwego, która została uznana za świętą.

Współcześnie na terenie zamku corocznie odbywa się uroczyste nabożeństwo, które przypada w okolicach przedostatniego tygodnia lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>